یکشنبه, 06 خرداد 1403
fa en ar

یان کلود یونکر: اوکراین واجد شرایط پیوستن به اتحادیه اروپا نیست

یان کلود یونکر: اوکراین واجد شرایط پیوستن به اتحادیه اروپا نیست

رئیس سابق کمیسیون اتحادیه اروپا در سخنانی اوکراین را واجد شرایط پیوستن به اتحادیه اروپا ندانسته و درباره الحاق عجولانه این کشور به این تشکل اروپایی هشدار داد.
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از روزنامه "فرانکفورتر آلگماینه سایتونگ"، "یان کلود یونکر"، رئیس سابق کمیسیون اتحادیه اروپا نسبت به پیوستن عجولانه اوکراین به اتحادیه اروپا هشدار داد.

یونکر در مصاحبه‌ای با روزنامه «آگسبورگر آلگماینه» که روز پنجشنبه منتشر شد، گفت: هرکسی که با اوکراین رابطه داشته باشد، می داند که این کشور در همه سطوح جامعه فاسد است.

یونکر ادامه داد: علیرغم تلاش‌ها، این کشور واجد شرایط پیوستن به اتحادیه اروپا نیست و به فرآیندهای اصلاحات داخلی عظیم نیاز دارد. اتحادیه اروپا تجربیات بدی در مورد حاکمیت قانون با برخی از «اعضای به اصطلاح جدید» داشته است. این تجربه نباید دوباره تکرار شود.

یونکر در بخش دیگری از سخنانش گفت که چنین رویکردی برای خود این کشور نیز منصفانه نخواهد بود. وی افزود: ما نباید به مردم اوکراین که در رنج هستند وعده های دروغ بدهیم.

وی در عین حال گفت: با این وجود، چشم انداز اروپایی برای مولداوی و اوکراین که با مایه گذاشتن از خود (در برابر روسیه) دفاع می کند و از اروپا حمایت می کند لازم است. یونکر گفت: این کشورها باید در بخش هایی از یکپارچگی اروپایی مشارکت کنند. ما باید در جهت امکان پذیر ساختن چیزی مانند الحاق جزئی، یک شکل هوشمندانه از توسعه نزدیک، تلاش کنیم.

این در حالی است که چارلز میشل، رئیس شورای اتحادیه اروپا اخیرا اعلام کرده که طرفدار پیوستن اوکراین به اتحادیه اروپا تا سال 2030 تحت شرایط خاص است. میشل به هفته نامه اشپیگل گفت: اگر هر دو طرف تکالیف خود را انجام دهند، اوکراین می‌تواند در سال 2030 به اتحادیه اروپا تعلق گیرد. وی از جمله از اتحادیه اروپا خواست تا فرآیندهای تصمیم گیری را تسریع بخشد.

با توجه به جنگ روسیه علیه اوکراین آنالنا بائربوک، وزیر خارجه فدرال آلمان نیز بارها خواستار پیوستن اوکراین به اتحادیه اروپا شده است. وی در یک رویداد انتخاباتی برای سبزهای ایالت بایرن در مونیخ در روز یکشنبه گفت که این وظیفه آلمان است، وقتی این جنگ وحشتناک بالاخره به پایان رسید، اوکراین نیز می تواند به اتحادیه اروپا بیاید. این روند به آلمان بستگی دارد که به ساختن اتحادیه اروپا ادامه دهد.

سران کشورها از حدود 50 کشور در سومین اجلاس سران جامعه سیاسی جدید اروپا (EPG) در روز پنجشنبه در اسپانیا شرکت می کنند. این قالبی است که توسط امانوئل ماکرون، رئیس جمهور فرانسه آغاز شد، کشورهای اتحادیه اروپا خواهان بهبود همکاری با سایر کشورهای اروپایی هستند.

در این میان اولگا استفانیشینا، معاون نخست وزیر اوکراین در حوزه همگرایی اروپایی و یورو-آتلانتیک اخیرا در مصاحبه‌ای مدعی شد کشورش "یکی از آماده‌ترین کاندیداها" برای عضویت در اتحادیه اروپاست و در عرض دو سال آینده آماده تبدیل شدن به یکی از اعضای این اتحادیه خواهد شد.

استفانیشینا در پاسخ به پرسشی درباره چشم‌انداز عضویت اوکراین در اتحادیه اروپا گفت: "معتقدم که برای رسیدن اوکراین به آمادگی کامل برای این عضویت، بازه زمانی دو سال کافی خواهد بود."

این در حالی است که اتحادیه اروپا عجله‌ای برای پذیرش کی‌یف نشان نداده است. مقامات اتحادیه اروپا از تعیین جدول زمانی مشخص برای الحاق اوکراین به اتحادیه امتناع کرده و گفته‌اند که کی‌یف ابتدا باید به مسائلی همچون فساد گسترده در آن رسیدگی کرده و اصلاحات قانونی جامعی را انجام دهد. فرانسه در سال 2022 گفت که این روند ممکن است در نهایت چندین سال طول بکشد.

پنج کشور منطقه غرب بالکان یعنی آلبانی، بوسنی و هرزگوین، مقدونیه شمالی، مونته‌نگرو و صربستان به همراه اوکراین و مولداوی نامزد عضویت در اتحادیه اروپا هستند. به گفته شارل میشل تعیین موعد برای پذیرش عضویت اعضای جدید نشان‌دهنده «جدیت» هر دو طرف خواهد بود.

کمیسیون اروپا قرار است پائیز سال جاری توصیه‌های خود در این زمینه را به 27 کشور عضو اطلاع دهد. اوکراین و مولداوی در ماه ژوئن سال 2022 یعنی تنها چند ماه پس از تهاجم نظامی روسیه به اوکراین به جایگاه کشورهای نامزد عضویت در اتحادیه اروپا دست یافتند.

مخالفان پذیرش اعضای جدید معتقد هستند که کشورهای عضو هم‌اکنون برای دستیابی به اتفاق نظر مجبور به برپایی نشست‌های طولانی هستند و این وضع با فراتر رفتن تعداد اعضاء سخت‌تر هم خواهد شد.

برچسب ها