یکشنبه, 06 خرداد 1403
fa en ar

سوریه: غرب و آمریکا از جنایات اسرائیل حمایت می‌کنند

سوریه: غرب و آمریکا از جنایات اسرائیل حمایت می‌کنند

نماینده دائم سوریه در سازمان ملل با محکوم کردن سیاست‌های متجاوزانه و اشغالگرانه رژیم صهیونیستی اعلام کرد که این رژیم تجاوزات مستمر خود علیه اراضی عربی را با حمایت آمریکا و کشورهای غربی انجام می‌دهد.
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، «حیدر علی احمد» نماینده دائم سوریه در دفتر سازمان ملل متحد و سایر سازمان‌های بین‌المللی در ژنو، روز گذشته در پنجاه و چهارمین نشست شورای حقوق بشر در ژنو درباره وضعیت حقوق بشر در فلسطین و سایر اراضی اشغالی عربی اعلام کرد، رژیم اشغالگر اسرائیل اقدامات جنایتکارانه و سیاست‌های متجاوزانه خود علیه سوریه و هدف قرار دادن تاسیسات غیرنظامی آن را تحت حمایت کشورهای غربی ادامه می‌دهد. این وضعیت مستلزم زیر سوال بردن موضع کشورهایی است که ادعا می‌کنند به حقوق بشر پایبندند. ما اینجا سوال می‌کنیم کسانی که خواستار احترام به قطعنامه‌های سازمان ملل می‌باشند و از اصول حقوق بین‌الملل دفاع می‌کنند، کجا هستند؟

وی افزود، با وجود اینکه ما هفتادوپنجمین سالگرد اعلامیه جهانی حقوق بشر را گرامی می‌داریم، اما متاسفانه هنوز هم در شورای امنیت شاهد وضعیتی متناقض با اعلامیه مذکور هستیم؛ اعلامیه‌ای که ماهیت آن بر اساس به رسمیت شناختن کرامت انسانی همه انسان‌ها و اعطای حقوق برابر و غیرقابل انکار به عنوان اصل آزادی و عدالت و صلح در جهان است. ما اکنون همچنان نظاره‌گر استعماری طولانی مبتنی بر آپارتاید هستیم که قانون توسعه یافته حقوق بین‌المللی بشر را نقض می‌کند.

تجاوزات رژیم اشغالگر علیه اراضی عربی جنایت جنگی است

علی احمد در ادامه به تجاوزات رژیم اشغالگر علیه اعراب و زمین‌های آنها اشاره کرده و اظهار داشت، شهرک‌سازی ویژگی اصلی رژیم اشغالگر اسرائیل است و این رژیم به ادامه این وضعیت غیرقانونی، تداوم سیاست‌های الحاق غیرقانونی اراضی عربی و نقض اصل عدم سیطره بر زمین‌ها با زور، اصرار دارد. این روند از خلال ایجاد فضایی متجاوزانه صورت می‌گیرد که شامل قوانین و اقدامات تبعیض‌آمیز، سرقت منابع طبیعی، تصرف زمین‌ها، آواره کردن و ارعاب اهالی آنها و ایجاد یک وضعیت جمعیتی مبتنی بر اشغالگری صورت می‌گیرذ که در خدمت سیاست‌های شهرک‌سازی است.

نماینده سوریه در سازمان ملل تصریح کرد، برنامه‌هایی که در اواخر 2021 برای افزایش تعداد شهرک‌نشینان در جولان اشغالی سوریه طی 5 سال اعلام شد، پروژه احداث توربین بادی و برنامه‌های قبلی جهت توسعه شهرک‌ها و زیرساخت‌ها و دو برابر شدن انتقال شهرک‌نشینان به جولان اشغالی سوریه، در چارچوب همین روندی است که رژیم اشغالگر اسرائیل پیش گرفته و ناقض قوانین بشردوستانه بین‌المللی می‌باشد و جنایت جنگی محسوب می‌گردد. به سخره گرفتن زندگی غیرنظامیان و ارتکاب جنایات مستمر از ویژگی‌های اصلی و ثابت اشغالگران اسرائیلی است؛ چه در جولان اشغالی سوریه و چه سرزمین‌های اشغالی فلسطین.

برچسب ها