یکشنبه, 06 خرداد 1403
fa en ar

درخواست سناتور آمریکایی برای قطع کمک امنیتی به باکو

درخواست سناتور آمریکایی برای قطع کمک امنیتی به باکو

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، بعد از هشدارهای واشنگتن به باکو درباره تداوم حملات به قره‌باغ کوهستانی و درخواست برای حفاظت از مردم غیرنظامی این منطقه، اکنون یک سناتور ارشد آمریکایی خواستار قطع کمک امنیتی به جمهوری آذربایجان شده است.

سناتور دموکرات «بن کاردین» رئیس کمیته روابط خارجی مجلس سنای آمریکا شامگاه چهارشنبه خواستار قطع کمک‌های نظامی واشنگتن به باکو، به دلیل عملیات نظامی در قره‌باغ شد.

به نوشته خبرگزاری «رویترز»، کاردین با صدور بیانیه‌ای گفت که آمریکا باید از ارائه کمک‌های امنیتی به جمهوری آذربایجان، پس از تصرف منطقه ارمنی‌نشین قره‌باغ کوهستانی در ماه گذشته، خودداری کند.

در این بیانیه آمده است: «از آنجایی که جهان همچنان با کارزار هماهنگ و عمدی جمهوری آذربایجان در پاکسازی قومی [قره‌باغ] دست و پنجه نرم می‌کند، ما باید هم حمایت از ارامنه اخراج‌شده را در اولویت قرار دهیم و هم باکو را پاسخگو کنیم».

بر این اساس، رئیس کمیته روابط خارجی سنای آمریکا تصریح کرد که واشنگتن باید اقداماتی را، از جمله محکوم کردن لفاظی‌های تحریک‌آمیز باکو، برای مطمئن‌شدن از اینکه جمهوری آذربایجان به دنبال دستاوردهای ارضی بیشتر نیست، انجام دهد.

به نوشته رویترز، کاردین همچنین افزود: «آمریکا باید کمک‌های امنیتی به جمهوری آذربایجان را تا زمان پایان این کارزار وحشیانه، متوقف کند».

پیش از این نیز «سامانتا پاور» رئیس آژانس توسعه بین‌المللی آمریکا از جمهوری آذربایجان خواست آتش‌بس را حفظ کرده و گام‌های مشخصی برای حفاظت از حقوق غیرنظامیان در قره‌باغ کوهستانی بردارد.

برچسب ها